Trump dostál svým slovům. Transgender sportovkyně mají v ženských soutěžích utrum
Americký prezident Donald Trump podepsal výnos, který zakazuje transgender sportovkyním soutěžit v ženských kategoriích.

Obsah článku
Tento krok vyvolal silné reakce nejen mezi zastánci práv žen ve sportu, ale i mezi obhájci práv transgender komunity.
Konec války proti ženskému sportu
Trump při slavnostním podpisu prohlásil, že jeho rozhodnutí má chránit férovost v ženském sportu. “Dnes končí válka proti ženskému sportu,” uvedl prezident, jehož slova doprovodil potlesk několika desítek přítomných sportovkyň.
Opatření zakazuje transgender ženám, tedy osobám narozeným jako muži, které prošly změnou pohlaví, účast v ženských sportovních soutěžích na americkém území.
Tento zákaz není prvním krokem Trumpovy administrativy proti začleňování transgender osob do různých oblastí společnosti.
Již první den svého úřadování prezident podepsal dekret, který určuje, že federální úřady budou rozlišovat pouze dvě pohlaví – mužské a ženské. Tento přístup se dotkl nejen sportu, ale také vydávání dokladů či umisťování vězňů.
Podpora veřejnosti i politických spojenců
Trump na podobných tématech stavěl svou kampaň, přičemž tvrdil, že “muži nemají co dělat v ženských sportech”. Podle průzkumů se většina amerických voličů domnívá, že ochrana práv transgender osob zašla příliš daleko, což prezidentovi dodalo politickou podporu.
Jeho krok ocenila i republikánská kongresmanka Nancy Maceová. “Tento výnos vrací sport do férových kolejí a chrání ženské sportovkyně, které dřely celý život, aby mohly soutěžit na nejvyšší úrovni,” uvedla.
Mezinárodní kontext a vědecký pohled
Podobná pravidla platí i v některých mezinárodních sportovních organizacích. Například v atletice nebo plavání nesmějí transgender sportovkyně soutěžit se ženami, pokud prošly mužskou pubertou. Výjimku mají pouze ty, které změnu pohlaví podstoupily do 12 let.
Vědecké studie totiž naznačují, že sportovkyně, které prošly mužskou pubertou, si uchovávají výhodu v síle a rychlosti, a to i po hormonální terapii.
Kritika a obavy z diskriminace
Nařízení však vyvolalo i silnou kritiku. Prezidentka organizace Human Rights Campaign Kelley Robinsonová označila zákaz za diskriminační krok, který transgender osoby staví do obtížné situace.
“Mladí lidé se ocitnou v prostředí, kde budou vystaveni ponížení a odmítnutí kvůli své identitě,” uvedla. Podle ní je sport pro mnoho transgender osob nejen fyzickou aktivitou, ale také cestou k sociálnímu začlenění.
Podle dostupných dat tvoří transgender osoby méně než jedno procento americké populace, přičemž počet transgender sportovců je samozřejmě ještě nižší.
sportyzive.cz
10 h
sportyzive.cz
1 d