Od ztráty vědomí po předčasnou demenci. Lékař přibližuje zdravotní rizika v MMA
Traumatolog Pavel Holeka, který už roky působí v prostředí bojových sportů, odhaluje tvrdou realitu MMA.
Obsah článku
Co se děje při knockoutu?
Knockout je fascinující a zároveň děsivý proces.
„Mozek vlastně plave v lebce, a když bojovník dostane tvrdý úder, mozek narazí na stěny lebky. Dochází k otřesu, dočasnému zastavení průtoku krve a ztrátě vědomí,“ vysvětluje lékař Pavel Holeka, který se sám věnuje thajskému boxu a jeho znalosti mu pomáhají lépe předvídat rizika v zápasech.
To jistě ocení především bojovníci OKTAGONU, kde Holeka působí už několik let.
První pomoc
Po knockoutu lékaři ihned reagují. Zápasníka stabilizují, zajistí dýchací cesty a zkontrolují neurologický stav. „Svítíme do očí baterkou, abychom zjistili reakci zornic. Pokud nereagují, hrozí vážné zranění mozku nebo krvácení,“ říká Holeka.
Proč se někdy zápasníci po KO třesou?
Třes, známý jako fascikulace, je běžný jev po hlubokém bezvědomí. „Tělo reaguje svalovými záškuby, což pro laika může vypadat hrozivě, ale jde o standardní fyziologickou reakci,“ uklidňuje Holeka. Někdy se přidává i pěna u úst či křeče, což záchranářům ztěžuje práci.
Následky se mohou projevit později
Opakované údery do hlavy však mají závažné dopady. „Mozková hmota ubývá, nervové buňky se poškozují. Zápasníci mohou postupně ztrácet schopnost učit se, zapomínají. Hrozí předčasná demence,“ popisuje Holeka. Tyto změny se často projeví až s odstupem let.
Když zdraví zvítězí nad vůlí bojovníka
Holeka si uvědomuje, že zdraví zápasníků je to nejdůležitější. Proto už několikrát rozhodl i o předčasném ukončení zápasu. „Například Ivan Buchinger měl v Ostravě těžké tržné rány v obličeji. I když chtěl pokračovat, jeho tým po mém doporučení správně rozhodl, že zápas ukončí,“ vzpomíná lékař.
Extrémní shazování váhy
Dalším problémem, který může významně ohrozit zdraví bojovníků je extrémní shazování váhy, které je v MMA velice rozšířené.
Shazování deseti kilogramů během týdne není v MMA neobvyklé, ale zdravotní rizika jsou enormní. „Tělo ztrácí vodu, minerály, vitamíny. Negativně to dopadá především na kardiovaskulární systém. Hrozí kardiomyopatie, onemocnění srdečního svalu a cév,” varuje lékař.
Ideálním řešením by podle něj bylo vážení v den zápasu, ale změny pravidel závisí na velkých organizacích. Pokud s nimi nepřijde někdo jako UFC, těžko se něco změní.
Desetiboj mezi bojovými sporty
Navzdory zdravotním rizikům zápasníci i fanoušci MMA milují. „Je to desetiboj mezi bojovými sporty, plný adrenalinu a surovosti, což diváky přitahuje,“ uzavírá Holeka.
sportyzive.cz
24 h
sportyzive.cz
1 d