Kontroverzní boxerka z olympiády je možná přece jen muž!
Alžírská boxerka Imane Khelif, zlatá olympijská vítězka z Paříže, se stala středem jednoho z největších sportovních skandálů poslední doby.
Obsah článku
Kontroverze kolem alžírské boxerky Imane Khelif, která letos vybojovala zlato v kategorii do 66 kilogramů na olympijských hrách v Paříži, neutichá ani po několika měsících.
Její jméno plní nejen sportovní rubriky, ale zasahuje i do politických debat a kulturních sporů po celém světě. S odstupem času se na světlo dostávají informace, které by podle některých mohly zpochybnit její právo soutěžit mezi ženami.
Na každém šprochu…
Vše začalo zprávou kanadského, krajně pravicového, serveru Reduxx, který se odvolává na informace francouzsko-alžírského investigativního reportéra Džafára Ait Aoudii.
Ten se dostal k utajené lékařské zprávě z června loňského roku. Na zprávě spolupracovala pařížská nemocnice Bicetre s Nemocnicí Mohameda Lamina Debaghineho v Alžíru.
Zpráva tvrdí, že Khelif má deficit 5-alfa reduktázy. Ten postihuje muže, kterým se vyvinou varlata, ale kvůli nedostatku dihydrotestosteronu u nich dochází k narušenému vývoji zevních pohlavních orgánů.
Součástí lékařské zprávy byly také informace o vyšetřeních, která u pozdější olympijské vítězky odhalily mužské chromozomy XY, mikropenis a absentující dělohu.
Podle odborníků mohou muži s touto poruchou sexuálního vývoje, pokud nemají patřičné informace a neabsolvují potřebná vyšetření, skutečně do dospělosti žít v domnění, že jsou ženami.
Boxerka pod palbou kritiky
I přesto, že boxerka byla dříve vyloučena z mistrovství světa, Mezinárodní olympijský výbor (MOV) jí účast v Paříži umožnil. Výbor přitom neuplatňuje stejné testy jako Mezinárodní boxerská asociace (IBA), která dříve její start zakázala.
Khelif si v Paříži vedla skvěle a drtivě porazila všechny soupeřky, včetně Italky Angely Carini, jež ze vzájemného duelu odstoupila v slzách, s tím, že nedokáže čelit její brutální síle.
Navzdory tlaku veřejnosti i médií zůstává doma v Alžírsku hrdinkou. Po návratu byla vítězoslavně oslavována a objevila se dokonce na obálce arabské mutace magazínu Vogue, čímž chtěla podtrhnout svou ženskou stránku.
Po skončení olympiády se k případu vyjádřila celá řada osobností. Donald Trump, miliardář Elon Musk, spisovatelka J. K. Rowlingová i tenisová legenda Martina Navrátilová ostře kritizovali její účast mezi ženami.
Khelif se však bránila s tím, že vždy žila jako žena, byla vychována jako žena a že je pro ni ponižující být označována za muže. Už během olympiády prohlásila, že ona sama sebe nestvořila, že ji takhle stvořil Bůh.
A jak vnímáte tuto problematiku v současném sportu vy?