Muž, který je nejneortodoxnější těžkou váhou současnosti. Muž, který zápasí pouhé 3 roky. Muž, který stanul proti “Predátorovi” a sic neuspěl, přežil.
Přežil se ctí a nahnal do “Predátorových” očích zrnko strachu. Tento válečník má velice atraktivní styl a v budoucnu může kartami pořádně zamíchat a stát se nepopíratelným vládcem těžké váhy.
Tudíž jeho porážka s Francisem může být jeho nejdůležitějším kamenem úspěchu a největším vítězstvím.
Ciryl Gane mimo oktagon
Na začátku je nutno podotknout, že Ciryl nemá ve zvyku ukazovat svůj soukromý život, nevyžívá se v trash talku a raději za sebe nechá mluvit činy. Pochází z velice skromných poměrů, avšak úspěch, který zažívá jej nezměnil. Stále se jedná o velice skromného a, mimo oktagon, tichého zápasníka.
Na těchto aspektech můžeme sledovat, že i v dnešní době, kdy se spousta zápasníků uchyluje k plánovanému urážení svých soků, existuje alternativní cesta, kde se projevují zápasnické kvality nad těmi rétorickými.
S Cirylovým nastavením koresponduje i jeho přezdívka z dětství “Hodný chlapec”, francouzsky “Bon Gamin”.
Původ zahalen rouškou tajemství
Gane se narodil 12. dubna 1990 v La Roche-sur-Yon ve Francii a po svém otci zdědil také guadeloupský původ.
O jeho otci se ví, že byl řidičem autobusu a fotbalistou v divizi d’Honneur a jeho matka, o níž není známo mnoho informací, jelikož Gane identitu a soukromí svých rodičů velice respektuje, se starala o domácnost. Rodiče jej však ve sportech zaníceně podporovali a Ciryl se tak mohl věnovat fotbalu a basketbalu, který si rád zahraje i dnes.
Navzdory svým sportovním vlohám se rozhodl své štěstí hledat jinde, a to konkrétně v obchodě s nábytkem, přičemž simultánně nastoupil do studijního programu v Paříži. Toto odpoutání od sportu, však bylo shodou okolností i prvním krokem jeho nové cesty. Cesty bojovníka.
Vzhůru do MMA a ještě dál
Během těchto studentských let, kdy nakonec získal titul BTS v oboru management (diplom pokročilého technika), jej jeho spolužák zasvětil do tajů Muay Thai.
“O bojové sporty se zajímám teprve několik let. Předtím jsem se věnoval basketbalu a souběžně jsem studoval management BTS. Bylo to složité,” nechal se Ciryl slyšet při jednom z rozhovorů.
V Muay Thai se stal dvojnásobným národním šampionem. Svůj profesionální debut si odbyl v roce 2016 v bitvě o titul těžké váhy AMFT proti Jérémymu Jeannovi, kterého ukončil ve druhém kole. Během své kariéry v Muay Thai nenašel přemožitele a může se pyšnit rekordem 12-0.
Během tohoto období se setkal s Fernandem Lopezem, který mu představil MMA a začal jej trénovat. Svůj první profesionální zápas měl v roce 2018, což nám ukazuje, že MMA se věnuje opravdu krátkou chvíli. O to úctyhodnější je, za jak krátkou dobu se dokázal dostat k prozatímnímu titulu UFC a následnému souboji o sjednocení pásů.
Talentovaný Francouz brzy zaujal signatáře UFC a jen rok po svém profesionálním debutu, se poprvé představil v nejprestižnější organizaci světa. Čelil mu Raffael Pessoa. Na konci prvního kola odcházel Ciryl s úsměvem, jelikož zvítězil na arm triangle choke.
Ve svém dalším zápase čelil Don’Tale Mayesovi. Zvítězil ve třetím kole a vysloužil si bonus za výkon večera.
Do konce roku stihnul ještě jeden zápas, ve kterém dokázal porazit na body Tannera Bosera.
Tento rozlet se lehce zpomalil v roce 2020, a to kvůli zranění, které Ciryl utrpěl na tréninku. Došlo k pneumotoraxu, což je abnormální shromažďování vzduchu mezi plící a hrudní stěnou, zjednodušeně řečeno ke zhroucení plíce. Kvůli tomuto zranění musel odstoupit z turnaje UFC 249, kde měl čelit Shamilu Abdurakhimovi.
Tomuto souboji však hvězdy nepřály. Byl čtyřikrát přeplánován, až došlo k jeho úplnému zrušení.
Jeho bezchybný rekord a atraktivní styl mu přihrály střet s Derrickem Lewisem, který se uskutečnil 7. srpna 2021 a “The Black Beast” v něm padl na TKO ve třetím kole. K Cirylovi putoval další bonus za výkon večera a Francouz opět odcházel s úsměvem. Navíc získal prozatímní pás šampiona UFC v těžké váze.
Úsměv mu tančil na rtech až do jeho posledního souboje. V něm Ciryl poprvé ochutnal hořkost porážky, kterou mu přichystal jeho bývalý sparingpartner a úřadující šampion těžké váhy Francis Ngannou.
V následujících měsících, tak bude velice záležet na tom, jak Gane s prohrou bude pracovat. Je důležité, aby v něm nezůstala příliš dlouho, dokázal se od ní oprostit a vzal si z ní ponaučení, které z něj může udělat ještě komplexnějšího zápasníka.
Udeř, ale nenech se udeřit
Gane má ve srovnání s jinými těžkými váhami jedinečný styl boje.
Francouz spoléhá spíše na pohyb a ovládání rozsahu, než na svou sílu. Pohybuje se jako polotěžká nebo střední váha. Neustále mění postoje a míchá finty. Gane je první těžkou váhou na elitní úrovni, která prosazuje styl “udeř, ale nenech se udeřit”. Tento styl mu vštípil jeho trenér Fernand Lopez.
„Řekl jsem mu, že místo toho, aby se snažil srážet lidi k zemi, potřebuji, aby se jej nedotkli,” nechal se slyšet Lopez.
“Dále jsem měl na něj tyto požadavky: ‘Chci, abys svůj trénink dokončil ve vertikále. Pokud se dostaneš do horizontální polohy, zklamal jsi mě. Je to jednoduché. Prostě chci ať je pořád na nohou, a aby to dokázal, musí měnit pokaždé směr a musí donutit své soupeře, aby se netrefili do směru, kterým se pohne.”
“Pokud to dokážeš a zůstaneš na nohou, všechny zabiješ. Boj na dálku ti umožní nenechat se zasáhnout. Neblokuj úder, chci, abys nastoupil a vystoupil. Chci, abys zaujal takový úhel, pod kterým tě nikdo nezasáhne.“
Lopezovy, téměř utopické, představy o vyhýbání se všem nebezpečím v divizi, která je na každém kroku zahlcena potenciálními nástrahami, jsou sice ambiciózní, ale k jejich realizaci je zapotřebí zvláštní druh sportovce. Tímto bojovníkem Gane bezesporu je a je téměř jisté, že ještě zdaleka neřekl své poslední slovo.
Zdroj: vlastní text