Konec ženského boxu? V USA dostali transgender sportovci zelenou
Boxerská trenérka Cary Williams ostře kritizuje rozhodnutí USA Boxing povolit transgender sportovcům soutěžit v ženských kategoriích.
Obsah článku
Podle ní jde o krok, který ohrožuje zdraví žen i budoucnost ženského boxu.
Je to absurdní, říká trenérka
Rozhodnutí organizace USA Boxing, které umožňuje transgender sportovcům soutěžit v ženských kategoriích, vyvolalo bouřlivou diskusi.
Jednou z nejhlasitějších kritiček je bývalá boxerka a trenérka Cary Williams, která tvrdí, že tento krok představuje vážnou hrozbu pro bezpečnost a kariérní možnosti žen v boxu.
„Je to absurdní. Nikdy bych nevěřila, že se někdy dostaneme do situace, kdy muž vstoupí do ringu proti ženě. To je naprosto proti podstatě sportu,“ uvedla Williams v rozhovoru pro Fox News. Svůj názor podložila osobní zkušeností, kdy ji mladší mužský sparingpartner jediným úderem vážně zranil.
„Ten kluk byl oproti mně sotva poloviční. Přesto stačila jedna rána a já měla nalomené žebro. Jak si pak můžeme myslet, že je bezpečné, aby muž bojoval proti ženě v oficiálním zápase?“ ptala se znechuceně.
Rozhodnutí, které budí emoce
USA Boxing představila své kontroverzní pravidlo na začátku roku. Podle něj mohou transgender sportovkyně soutěžit v ženských kategoriích, pokud splní určité podmínky, například absolvování hormonální terapie. Tento krok je však kritizován nejen sportovci, ale i odborníky.
Americká asociace lékařů v ringu (ARP) se proti rozhodnutí postavila s odkazem na vědecké poznatky, které upozorňují na biologické rozdíly, jež ani hormonální léčba zcela neeliminuje.
„I po hormonální terapii mají transgender ženy často výhodu ve svalové hmotě, síle a rychlosti. To v kontaktních sportech, jako je box, představuje vážné riziko pro bezpečnost soupeřek,“ uvedla asociace ve svém prohlášení.
Je to nefér
Cary Williams rovněž upozornila na to, jak obtížné je už nyní se prosadit ve světě boxu jako žena. „Box je nejtvrdší sport, jaký existuje. Ženy v něm čelí neuvěřitelným výzvám, a teď jim ještě kladou do cesty další překážky? To je prostě nefér,“ prohlásila.
Podle ní tato pravidla odrazují mladé dívky, které sní o kariéře v boxu, a demotivují je k dalšímu tréninku.
S každým rozhodnutím přicházejí důsledky
Navzdory obviněním z transfobie a fanatismu Williams trvá na svém stanovisku. „Každý má právo na svá rozhodnutí. Ale s každým rozhodnutím přicházejí důsledky. Pokud se někdo rozhodne pro tranzici, měl by přijmout, že nemůže soutěžit v ženské kategorii. To je fér vůči ženám, které bojovaly za své místo od začátku,“ uzavřela.
Rozhodnutí USA Boxing tak zůstává velmi rozporuplné. Zatímco jedni jej vítají jako krok k větší inkluzi, druzí v něm vidí ohrožení integrity sportu a bezpečnosti žen. Jisté je, že tato debata jen tak neutichne a že důsledky tohoto rozhodnutí budou sportovní svět ještě dlouho rozdělovat.